UZUN BİR ARADAN SONRA

neden blog yazmaya başladım bu sorunun cevabını soran ama soramayan çok insan vardır çevremde eminim .

o zaman haydi başlayalım. Bir kere “blogger” kelimesine kılım; evet Blog kelimesi Türkçeye de Blog olarak girdi, belki “web güncesi” falan demek daha kelime karşılığı olurdu ama oldu bir kere… Bu sebepten de blog adımı kendi adım üzerinden nilaysezer.com olarak aldım . çünkü biliyorum blog yazan anneler işin içinde olduğu için bilirler çok fazla laf yiyoruz işte blogger anneler şunu yapıyor blogger anneler orda burda geziyor vs vs ..

Ben blog yazmaya başladığımda “Bu işten para kazanırım” düşüncesinden çok “Söyleyeceklerim var”diyerek yola çıkmıştım. içinde bulunduğumuz 2019 senesinde  bunu nasıl yapabileceğim hakkında çok bir fikrim de yoktu açıkçası… Bildiğim bir şey vardı: Anlatmak (yazmak) istediklerim vardı, dinlemek (okumak) isteyenler olabileceğini düşündüm. 

Bir süre sonra bunca emek verdiğim bir uğraşı aynı zamanda işe dönüştürebileceğimi gördüm ve o günden bu yana zaman içinde kendimi “Blog yazarı” olarak tanımlamaya başladım.

Bugün sosyal mecralarda varlık gösteren herkese -yazı yazıp yazmadığına bakmaksızın- “blogger” deniliyor. Oysa blogger, İngilizcedeki, internet üzerinde bir alan adı alıp günce tutmak anlamına gelen Blog kelimesinin sonuna, onu isim haline dönüştüren -er ekinin eklenmesiyle türeyen bir kelime… Daha az tepeden bakan bir şekilde söyleyecek olursam, blogger, blog yazan, blog tutan bir kişiye denir ve hayır, Instagram’da fotoğraf paylaşmak -kaç takipçin olursa olsun- blogger’lık değil. TEKNİK OLARAK değil, çünkü blog yazmıyorsun. “Instagrammer” olabilirsin -ki İngilizcede öyle deniyor, YouTube üzerinde içerik üretenlere yapanlara da “YouTuber” deniliyor. “Blogger” Türkçede sosyal mecralarda içerik üreten insanlara denilmeye başladı ancak yanlış.

bloggerlık konusunda yazı yazmaya başlamadan bloggerlığı düşünen ve olmak isteyen bir kişilik olmadım . sadece yazmak istedim ..

şimdilik bu kadar

hepinizi öpüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

TEPEYE DÖN